Kleuren buiten de lijntjes: De waarde van kunst en cultuur in het go
Onderwerp: Rijke schooldag
Kunst en cultuur moeten geen losstaand onderdeel zijn van het gespecialiseerd onderwijs. ‘Niet alleen een uurtje muziek op donderdagochtend, maar verweven door het hele curriculum.’ Dit is een van de belangrijkste lessen die Nico Teunissen en Joke Veenstra-Rutjes trekken uit het onderzoek Kleuren Buiten de Lijntjes: cultuureducatie in het gespecialiseerd onderwijs.
Met Kleuren buiten de lijntjes, dat vorig jaar werd gepresenteerd tijdens de Inspiratiesessie Gespecialiseerd Onderwijs, brachten de Onderwijsspecialisten en Cultuur Oost het cultuuronderwijs beter in kaart. Hierbij werd vooral geluisterd naar de scholen.
Onderwijsspecialisten
‘Dit onderzoek helpt ons in kaart te brengen waar we nu in Gelderland staan en hoe we nog meer kunnen betekenen voor de scholen,’ zegt Joke, adviseur bij Cultuur Oost. Nico van de Onderwijsspecialisten vult aan: ‘Het was een echt interview-onderzoek. Onze onderzoekers hebben gesprekken gevoerd met mensen op alle niveaus: schooldirecteuren, ICC’ers, docenten en leerlingen op verschillende scholen.’
Kunstenaars in de klas: een verrijking
Een verrassende uitkomst van het onderzoek vond Nico de groeiende openheid binnen scholen voor externe kunstenaars en cultuurprofessionals. ‘Vroeger werd een kunstenaar in de klas als spannend ervaren. Nu worden zij steeds vaker met open armen ontvangen. Docenten en kunstenaars leren van elkaar. Dat verrijkt het onderwijs. Hoe meer mensen van buiten de school binnenkomen, hoe groter de wereld van de leerlingen wordt.’
Lees hier het onderzoek Kleuren buiten de lijntjes