Expertise- en garantiebekostiging

De 2e kamer is in juli 2023 geïnformeerd over het beëindigen van de expertise- en garantiebekostiging in het (voortgezet) speciaal onderwijs per 2024, omdat er geen overtuigende redenen zouden zijn om deze door te zetten.

Zo worden de middelen veelal eigenlijk niet meer ingezet waarvoor ze oorspronkelijk bedoeld waren en heeft de beëindiging voor de meeste besturen nauwelijks impact. Op hetzelfde moment van het informeren zijn ook de betrokken schoolbesturen geïnformeerd over het besluit.

De sectorraad GO en enkele schoolbesturen hebben aangegeven veel moeite te hebben met de beëindiging van de overgangsregeling, onder andere omdat die al zolang bestaat, maar ook het feit dat er geen sprake is van een afbouw en zij zich hierdoor niet goed kunnen voorbereiden.

OCW neemt dit dus ter harte en hebben daarom besloten om eenmalig alle besturen die het betreft aanvullende bekostiging te verstrekken van 75% van het bedrag dat ze in 2023 ontvangen.

Zo worden de gevolgen hiervan van het beëindigen van de expertise- en garantiebekostiging verzacht.

Dit kost OCW in 2023 eenmalig € 1,9 mln. Voor kalenderjaar 2025 en verder ontvangen zij geen expertise- en garantiebekostiging meer.

Door afroming van de bovenmatige reserves van swv’s komt geld vrij. Conform de wens van de tweede kamer komt dit ten goede aan passend onderwijs en de meest kwetsbare leerlingen daarbinnen.