Onderwijs maak je samen mét leerlingen i.p.v. vóór leerlingen

07-05-2025

De leerling aan het woord

Bij de Sectorraad GO vinden we dat goed onderwijs pas echt goed is als het ook de stem van de leerling laat klinken. Daarom werken we tijdens het Kennisfestival samen met twee waardevolle partners: LBVSO – de landelijke belangenvereniging van en voor leerlingen in het voortgezet speciaal onderwijs – en De Stem van de VSO-leerling, een initiatief dat leerlingen helpt om hun stem binnen school en beleid krachtig neer te zetten.

Beide organisaties verzorgen een inspirerende deelsessie waarin leerlingen zélf centraal staan:

De leerling aan het woord!

Wat werkt wel (en wat niet) als het gaat om leerlingeninspraak in het vso?
Deze interactieve workshop van De Stem van de VSO-leerling, onder leiding van procesbegeleider Mieke Hendriks en voorzitter van het kernteam Niek van Deelen, wordt verzorgd door (oud-)vso-leerlingen. Met behulp van een kletspot vol prikkelende vragen en stellingen delen zij inzichten uit schoolbezoeken door het hele land: waar zit de energie, waar schuurt het, en waar liggen kansen voor echte inspraak? Doe mee, denk mee en laat je inspireren door hun ervaring én creativiteit.

Wat heb jij nodig om te leren? – van de leerling, voor de leerling

In deze deelsessie nemen leerlingen van LBVSO – samen met Els Stronk van Schrijflab – andere leerlingen én onderwijsprofessionals mee in de wereld van toegankelijk lesmateriaal. Wat heb je nodig als leerling om echt mee te kunnen doen? Wat als je de opdrachten niet begrijpt, of als het lesmateriaal niet bij je past? Samen bouwen we via QR-polls, woordwolken en gesprekken een lijst van principes voor lesmateriaal dat écht werkt – volgens de mensen die het gebruiken.

Daarnaast ondersteunt De Stem van de VSO-leerling de organisatie van het festival op allerlei manieren. Samen met leden de leden van het kernteam en (oud-)vso-leerlingen helpen zij bij de ontvangst, begeleiden ze onderdelen van het programma en werken ze achter de schermen mee. Eén van hen vervult zelfs de rol van dagvoorzitter – een prachtige manier om hun talenten zichtbaar te maken en echt te laten spreken.

Wil je meer weten over andere deelsessies van het kennisfestival? Klik dan hier
Wil je samen met leerlingen deelnemen aan de deelsessie – wat heb jij nodig om te leren? Neem dan contact op met
s.vandermeijden@gespecialiseerdonderwijs.nl