Werking en financiering samenwerkingsverbanden onder de loep
Onderwerp: Passend en Inclusief onderwijs
Op 21 mei 2025 vond in de Tweede Kamer een belangrijk debat plaats over de toekomst van passend onderwijs. Eén van de centrale thema’s was de werking, positie en financiering van samenwerkingsverbanden. Vanuit diverse partijen klonk kritiek op het huidige stelsel. Er werd gepleit voor meer uniformiteit en transparantie, zowel in de werkwijze als in de besteding van middelen.
Het kabinet heeft naar aanleiding van de motie-Soepboer toegezegd dat de Kamer begin 2026 een brief ontvangt over de uitvoering hiervan, met specifieke aandacht voor de werking, positie en financiering van de samenwerkingsverbanden.
Vereenvoudiging en uniformering van de tlv-procedure
Voor scholen in het gespecialiseerd onderwijs is de discussie over de toelaatbaarheidsverklaringen (tlv’s) van groot belang. Door hun regionale functie hebben GO-scholen vaak te maken met meerdere samenwerkingsverbanden. Die nu nog allerlei verschillende procedures hanteren. Wat leidt tot een forse en onnodige administratieve last.
Als Sectorraad GO blijven wij in gesprek met OCW en andere partners om te pleiten voor vereenvoudiging en uniformering van de tlv-procedure. Waar je woont zou geen verschil mogen maken in de wijze waarop je een tlv krijgt toegekend.
Beleidsreactie en aankomende maatregelen
In opdracht van het ministerie van OCW heeft onderzoeksbureau Sardes onderzocht welke factoren bijdragen aan de ervaren administratieve last rondom de tlv-procedure. Lees hier het rapport ‘Toelaatbaarheidsverklaringen en administratieve lasten’. (Als bijlage toegevoegd)
In de Beleidsreactie Evaluatie Wet Kwaliteit (v)so en administratieve lasten verminderen bij het aanvragen van toelaatbaarheidsverklaringen worden maatregelen aangekondigd om de administratieve last te beperken. Er wordt ingegaan op:
- Regelmatige nieuwe aanvragen van tlv’s
- Wettelijke verplichting van twee onafhankelijke deskundigen
- Verschillende procedures bij verschillende samenwerkingsverbanden
- Veelheid aan ICT-systemen om mee te werken
Zo is er gemeld dat er een landelijke geldend format voor tlv-aanvragen komt. Nu is het zo dat elk samenwerkingsverband zelf de procedure voor het aanvragen van een tlv bepaalt. Het doel is om het aanvragen van een tlv verder te uniformeren. Wij blijven dit onderwerp nauwgezet volgen en blijven ons inzetten voor een systeem dat werkbaar is voor GO-scholen en recht doet aan de ondersteuningsbehoefte van leerlingen.